Wiadomości - Aktualności

Kolędnicze Święto Powiśla

Dodał: administrator Data: 2023-01-29 13:59:10 (czytane: 386)

22 stycznia 2023r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich miało miejsce niezwykłe wydarzenie nawiązujące do przechodzących już do historii Przeglądów Kolęd Zapomnianych organizowanych przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Kpie Lubawskiej.

Od tego roku wspólne tradycyjne kolędowanie będzie nosiło nazwę „Kolędnicze Święto Powiśla”.

Będzie to impreza integracyjno- profilaktyczna i kulturalna łącząca pokolenia, kultywująca tradycje kolędnicze i przeciwdziałająca wykluczeniu społecznemu, z różnych powodów, ale przede wszystkim z powodu nadużywania alkoholu i innych uzależnień.

Święto to będzie współorganizowane przez lokalne stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP, Radę Rodziców przy SP w Ratajach Słupskich przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Pacanów Wiesława Skopa, Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, Dyrektor ECB w Pacanowie, radnych powiatowych i gminnych oraz dzięki gościnności Dyrektora tejże szkoły Krzysztofa Eliasza i pomocy ze strony jej obsługi.

Na scenie wystąpiło 22 wykonawców: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pacanowa pod kierunkiem Mariusza Maligi, dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Ratajach, dzieci z oddziałów przedszkolnych SP im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich, podopieczni Klubu Seniora w Stopnicy,  Zespół „Margaretki” reprezentujący DPS w Słupi, „Pacanowianie” z Pacanowa, „ Nadwiślanki” z Rataj Słupskich, „Żabieckie Powiślanki” z Żabca, „Kępianki” z Kępy Lubawskiej, uczniowie klasy I, uczniowie klasy II i uczniowie klasy III SP w Ratajach Słupskich ,  duet: Julia Kuźnia, Julia Legiecka oraz soliści: Agatka Rogala, Natalia Cholewa, Amelia Papaj, Amelia Soja, Maciej Stachowiak, Tomasz Woźniak, Oliwia Broda i Marzena Filipowicz. Były to wspaniałe i profesjonalne występy, za co serdecznie dziękujemy.

Na „Kolędnicze Święto Powiśla” przybyli Goście: Poseł RP- Michał Cieślak, Dyrektor ECB im. Koziołka Matołka w Pacanowie- Aleksandra Stachniak, Przewodniczący Rady Powiatu- Andrzej Gądek, Członek Rady Powiatu Jerzy Kordos, reprezentujący Hutę Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka- Andrzej Pisula, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Busku Zdroju- Grzegorz Lasak oraz radni Gminy Pacanów; Robert Gwóżdź, Jan Matyjas, Szczepan Starościak i  Andrzej Kapałka.
 
Gospodarz obiektu, a zarazem Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Eliasz serdecznie przyjął wszystkich, służąc wszelką pomocą i dbając o miłą atmosferę w trakcie trwania całego przedsięwzięcia.

Serdeczne podziękowania za przygotowanie wydarzenia należą się jednostkom OSP w Oblekoniu, Ratajach Karskich i Kępie Lubawskiej, którzy pomagali w  ciężkich pracach oraz pracach na wysokości. Dziękujemy Paniom ze Stowarzyszenia KGW Nadwiślanki z Rataj Słupskich, „Kępianki” z Kępy Lubawskiej oraz Radzie Rodziców przy SP im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich za pomoc w dekoracji sali i porządkowaniu jej, także nieocenionym Paniom z obsługi szkoły. Dziękujemy wspomnianej Radzie Rodziców za wspaniałe ciasta, kawę i herbatę podczas imprezy, Paniom z KGW w Grabowicy i Komorowie, również za ciasta, „Nadwiślankom” z Rataj Słupskich za pyszne gofry oraz  chlebek ze smalcem, „Żabieckim Powiślankom” z Żabca za pokrzepiający bigosik, Stowarzyszeniu „Razem w przyszłość” z Trzebicy za niesamowite flaczki i gołąbki, „Kępiankom” z Kępy Lubawskiej za kapuśniaczki i barszczyk czerwony, a „Diamentom Powiśla” za wsparcie finansowe. Panu Robertowi Gwoździowi dziękujemy za utrwalenie przebiegu imprezy na fotografiach, niektóre z nic posłużą do wydana kolejnej edycji naszego kolędniczego kalendarza.

Ze wspólnego działania wypływa wielka siła i nieprzeciętne dobro i tego się trzymajmy.  Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów oraz Gmina Pacanów ufundowali pamiątkowe kalendarze dla uczestników, organizatorów i gości specjalnych „Kolędniczego Święta Powiśla”, także wodę dla wszystkich wykonawców . Huta Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka przekazała pamiątkowe wazony, Dyrektorka ECB Aleksandra Stachniak  przyniosła słodycze, także Dyrektor SP im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich zadbał o słodycze. Pamiątkowe podkładki i naklejki ofiarował Radny Gminy Pacanów Robert Gwóźdź. Wszystkim Sponsorom serdecznie dziękujemy.

Dziękuję zespołowi „Metis” za obsługę nagłośnienia i wspaniałą oprawę muzyczną podczas rodzinnej bezalkoholowej  zabawy na zakończenie imprezy. Dzięki przychylności Burmistrza Miasta i Gminy Pacanów udział zespołu został sfinansowany ze środków przeznaczonych na przeciwdziałaniu alkoholizmowi i innym uzależnieniom.

Mamy nadzieję na dalsze przedsięwzięcia tego typu i coroczne spotkania z „Kolędniczym Świętem Powiśla”.

Do zobaczenia, Ewa Jamińska.

 42_Koleda4.jpg

42_Koleda3.jpg

42_Koleda1.jpg 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zwrot podatku akcyzowego I półrocze 2023 r.

W dniach od 1 do 28 lutego 2023 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Pacanów przyjmowane będą wnioski rolników o zwrot podatku akcyzowego...