Dodał: administrator Data: 2023-05-17 11:26:25 (czytane: 585)

Dobiegły końca zmagania w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej 2022/23.

"Nauczcie dzieci grać w szachy
a o ich przyszłość możecie być spokojni."
Poul Morphy

Turniej ten organizowany był przez Ludowy Uczniowski Katolicki Klub Sportowy LUKKS w Kielcach, Szachową-Akademię.pl oraz Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach. Patronat nad turniejem sprawowali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,Kurator Oświaty w Kielcach oraz Wojewoda Świętokrzyski.

Od 9 listopada 2022 roku do 13 maja 2023 roku ponad 500 uczniów pasjonujących się tą dyscypliną sportu ze szkół podstawowych i średnich z całego województwa świętokrzyskiego rywalizowało w 6 turniejach online na platformie lichess.com.
Do rywalizacji przystąpili również szachiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich
Byli to:
Grupa z klas I-III
Karol Szczepaniak, Aleksander Kordos
Grupa z klas IV-VI
Kacper Skórski, Bartłomiej Kierys, Jakub Gmyr, Michał Maciszewski, Jakub Stachowiak, Oliwia Drążek, Amelia Legiecka
Grupa z klas VII-VIII
Krystian Korczak, Paweł Jaskowski, Filip Żyła, Alex Szpara, Francesco Sazio,

W każdym turnieju online uczniowie zdobywali punkty, a ci szachiści którzy łącznie zdobyli ich najwięcej
i zajęli miejsca od 1-40 w swoich kategoriach wiekowych uzyskali awans do turnieju finałowego, który odbył się 13 maja 2023 roku w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach. Niezwykle miło nam poinformować, że wszyscy uczniowie z naszej szkoły bardzo godnie zaprezentowali się w turniejach online, a dziewięcioro spośród nich wywalczyło awans do Finału Wojewódzkiego rozgrywanego "twarzą w twarz z przeciwnikiem" przy stoliku szachowym.
- Aleks Szpara

W turnieju finałowym chłopcy mieli okazję zagrać partie szachowe z najlepszymi zawodnikami z terenu województwa świętokrzyskiego.
Tym bardziej cieszy fakt, że zajęli bardzo wysokie miejsca, plasując sie na pozycjach od 13 do 28. Na szczególne wyróżnienie zasługuje najmłodszy z nich - Karol Szczepaniak, który osiągnął wspaniały wynik zajmując 5 miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Udział w turnieju był dla chłopców ogromnym przeżyciem i dał bezcenne doświadczenie, które na pewno będzie procentowało w następnych turniejach.

Za waleczną postawę uczniowie otrzymali piękne dyplomy i upominki.

Gratulujemy walecznej postawy i życzymy dalszych sukcesów.