Informacja dotycząca obowiązku zgłoszenia zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Dodał: administrator Data: 2023-04-28 14:06:03 (czytane: 1343)

W związku z nałożeniem od 1 stycznia 2023 roku na wszystkie gminy w Polsce obowiązku prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków (ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) Burmistrz Miasta i Gminy, zwraca się z uprzejmą prośbą do Mieszkańców Gminy Pacanów o wypełnienie druku zgłoszenia do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków i złożenie druku do Urzędu Miasta i Gminy w Pacanowie do dnia 30 czerwca 2023 r.

W przypadku niezłożenia zgłoszenia, Urząd będzie zobowiązany do przeprowadzenia kontroli na terenie posesji w zakresie sposobu postępowania z powstającymi na jej terenie nieczystościami ciekłymi.

W przypadku nowo powstałych budynków, które podłączone są do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, zgłoszenie należy złożyć niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku.

Ponadto informujemy, że zgodnie z zapisami ww. ustawy właściciele nieruchomości zobowiązani są do zawierania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych (szamb) lub na usuwanie osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w Gminie Pacanów (uchwała Nr LXI/347/23 Rady Miejskiej w Pacanowie z dnia 20 kwietnia 2023 r. ) wywóz nieczystości ciekłych z nieruchomości należy realizować z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do ich przepełnienia i wylewania się zawartości na powierzchnię, jednak nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, natomiast osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji danej oczyszczalni. Realizacja powyższego obowiązku podlegać będzie kontroli.

Prosimy mieszkańców o współpracę oraz udzielenie informacji niezbędnych do dokonania aktualizacji ewidencji zbiorników bezodpływowych.

Wypełnione druki prosimy składać w Urzędzie Miasta i Gminy Pacanów, pok. 206, u sołtysów, lub pocztą na adres: Urząd Miasta i Gminy ul. Rynek 15, 28-133 Pacanów.

W razie pytań kontakt pod nr tel. 41 3765403 wew. 17 lub 24.

ZGŁOSZENIE DO EWIDENCJI ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH (SZAMB) ORAZ PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

/Serwis Informacyjny UMiG/

Koncepcja rozbudowy drogi krajowej 79

możliwość zgłaszania uwag do koncepcji rozbudowy drogi ...