Wiadomości - Aktualności

Relacja ze spotkania przeprowadzonego zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły w rejonie

Dodał: kw Data: 2023-04-28 13:47:10 (czytane: 647)

Spotkanie miało miejsce w siedzibie PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 22, 31-109 Kraków, w dniu 25.04.2023r.

Relacja ze spotkania przeprowadzonego zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły  w rejonie „Wisły Sandomierskiej” w siedzibie PGW Wody Polskie w Krakowie.

 

W spotkaniu uczestniczyli ze strony UMiG Pacanów:

 

Kazimierz ZdziebkoSekretarz Miasta i Gminy Pacanów.

Piotr WojciechowskiKierownik Referatu Komunalnego UMiG Pacanów.

 

Spotkanie miało miejsce w siedzibie PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 22, 31-109 Kraków, w dniu 25.04.2023r.

 

Prowadzącym spotkanie był Zastępca Dyrektora PGW Pan Radosław Radoń. W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy merytoryczni PGW, a także przedstawiciele Gmin
i Powiatów z terenów nadwiślańskich.

W trakcie spotkania Zastępca Dyrektora PGW Pan Radosław Radoń przedstawił aktualny stan prac nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym rejonu Wisły Sandomierskiej:

1.    W dniu 31. marca br. podpisana została umowa na wykonanie studium wykonalności dal „Programu działań retencyjnych stanowiących element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem i Zawichostem”. Zadanie będzie realizowane przez konsorcjum firm SEWECO Polska Sp. z o. o., oraz DHI Polska Sp. z o.o. Będzie to zupełnie nowe opracowanie w trakcie którego nie będą wykorzystywane żadne rozwiązania zawarte w poprzednim, oprotestowanym przez Gminy, projekcie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Wisły Sandomierskiej.

2.    Przedstawiono wstępne założenia jakimi kierować się będzie Wykonawca studium

-        zarzucony został pomysł lokalizacji polderów zalewowych na terenach przyległych do Wisły – rozwiązane takie nie jest przewidziane do realizacji, Zastępca Dyrektora PGW Pan Radosław Radoń zwrócił uwagę że zaplanowane we wcześniej rozwiązanie było błędne, nie uwzględniało obaw i sprzeciwów mieszkańców
i samorządów lokalnych, w trakcie dyskusji podkreślono że również proces konsultacji społecznych został przeprowadzony w niewłaściwy sposób.

-        proponowane będą rozwiązania zmierzające do poprawy charakterystyki hydraulicznej koryta Wisły – wykarczowanie zakrzaczeń i zadrzewień
w międzywalu na wybranych obszarach (z uwagi na to że znaczna część obszarów międzywala należy do obszarów Natura 2000 zgody na wycinki będą uzależnione również od decyzji RDOŚ), poszerzenie międzywala w miejscach newralgicznych zwężeń – pozwoli zwiększyć retencję wody w okresie powodziowym, pogłębienie koryta Wisły (również prowadzenie cyklicznych prac konserwacyjnych w tym zakresie), wykonanie dodatkowych koryt w obszarze międzywala umożliwiających poprawienie spływu wód powodziowych, lokalne podwyższenie wałów Wiślanych. Działania te mają być powadzone w sposób zapewniający jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne, oraz przestrzeganie Dyrektyw Środowiskowych obowiązujących na terenie UE.

3.    Podkreślono w trakcie spotkania bardzo ważną rolę konsultacji społecznych – Wykonawcy studium zostali zobowiązani do starannego konsultowania wszelkich proponowanych rozwiązań. Konsultacje społeczne z mieszkańcami jak też ze stroną samorządową przeprowadzane będą również w terenie. Do rozwiązywania sporów powołany zostanie zespół mediatorów których zadanie będzie proponowanie optymalnych rozwiązań
i prowadzenie negocjacji w sprawach konfliktowych.

4.    Przedstawiony został harmonogram prac Wykonawcy studium  - do dnia 23.05.2023r. zostanie przedstawiony wstępny Raport początkowy w którym omówione zostaną zebrane materiały i opracowane wstępne ich analizy – zostanie on omówiony na kolejnej konferencji. Kolejne raporty będą przedstawiane od 14.07.2023r do 25.03.2024r. Raport końcowy zostanie przedstawiony do 24.05.2024r. a raport zamykający do 22.08.2024r.

5.    Prowadzący spotkanie przedstawił również planowane źródła finansowania projektu – będą to środki z Banku Światowego, oraz z programów UE. W celu uzyskania środków finansowych na realizację zadania zostaną przygotowane i złożone wnioski
o dofinansowanie do w/w instytucji.

Po przedstawieniu w/w zagadnień rozpoczęta została dyskusja w trakcie której wypowiadali się przedstawiciele samorządów obecni na spotkaniu. Zgłoszono zagadnienia problemowe istniejące na terenach poszczególnych gmin (dotyczyło to szczególnie problemów związanych z lokalnymi rzekami i ciekami wodnymi które w wyniku spiętrzenia wody w Wiśle powodują wtórne podtopienia terenu). Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie i podziękowali
za zarzucenia koncepcji budowy folderów na terenach przyległych do Wisły, rozwiązanie
to bowiem uznano jednomyślnie za niedopuszczalne do realizacji z uwagi na ogromne szkody społeczne.

Prowadzący spotkanie Zastępca Dyrektora PGW Pan Radosław Radoń na koniec podziękował przybyłym i zaapelował o aktywne uczestnictwo w pracach nad koncepcją zabezpieczenia powodziowego Wisły Sandomierskiej.

95_relacja_wody_polskie.jpg fot.PGW Wody Polskie Kraków

Serwis informacyjny UMIG

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koncepcja rozbudowy drogi krajowej 79

możliwość zgłaszania uwag do koncepcji rozbudowy drogi ...