Rusza termomodernizacja budynków oświatowych i publicznych

Dodał: administrator Data: 2023-04-20 14:01:50 (czytane: 758)

Gmina Pacanów zakończyła procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy kolejnej, wielkiej inwestycji z dofinansowaniem rządowym w ramach „Polskiego Ładu”.

W dniu 20 kwietnia 2023 r.  burmistrz Wiesław Skop i skarbnik gminy Dorota Adamczyk podpisali umowę z firmą „ZRB , Roman Olszowy” z miejscowości Kosowy / woj. podkarpackie / na wykonanie szeroko rozumianej termomodernizacji budynków 3 szkół  w Pacanowie, Ratajach Słupskich i Oblekoniu oraz  świetlicy wiejskiej w Żabcu i i części remizy strażackiej w Pacanowie. Podpisanie umowy nastąpiło w obecności Posła na Sejm R.P. Michała Cieślaka , Rady Miejskiej, dyrektorów i przewodniczących Rad Rodziców w/w placówek oświatowych, oraz sołtysów.

Wartość tego kontraktu opiewa na 5.892 mln. złotych / w tym 4.5 mln. , to wsparcie rządowe, a 1.392 mln. , to środki budżetowe gminy/ około 23 % całości kosztów /. Rada Miejska w Pacanowie zabezpieczyła / na wniosek burmistrza / niezbędny wkład własny gminy w czasie sesji nadzwyczajnej 31 marca b.r. .

94_Sesja1.jpg

94_Sesja7.jpg

94_Sesja5.jpg

94_Sesja6.jpg

Prace ruszą wiosną tego roku ze szczególną intensyfikacją w okresie ferii letnich i zimowych – także w 2024 roku. Terminy te nie są przypadkowe, gdyż chodzi o takie prowadzenie robót, by nie zakłócały one przebiegu zajęć szkolnych. W zakresie termomodernizacji znajdą się m.in.:

- modernizacja  tradycyjnych systemów ogrzewania budynków szkół , gazowo – olejowych i wsparcie systemów grzewczych pompami ciepła zasilanymi panelami fotowoltaicznymi,

- wymiana części instalacji grzewczych, instalacji elektrycznych i oświetleniowych na bardziej oszczędne,

- wymiana części stolarki okiennej na pcv.,

- docieplenie budynków : świetlicy w Żabcu i części strażnicy OSP w Pacanowie.

„… głównym celem tej inwestycji jest  poszukiwanie oszczędności w wydatkach dotyczących ogrzewania pomieszczeń i zasilania energetycznego. Przypomnę, że samorząd otrzymał na ten rok 7.1 mln. złotych subwencji oświatowej z budżetu państwa , a wyda na utrzymanie szkół i przedszkoli ponad 13 mln. złotych…! Ponadto wojna na Ukrainie i inflacja spowodowały gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania i energii. Zatem nasze działanie jest w tej sytuacji bardziej niż konieczne” – powiedział burmistrz W. Skop

Zadowolenia z podjętych działań nie kryją także dyrektorzy największych placówek oświatowych:

„ogromnie się cieszę, że termomodernizacja dojdzie do skutku. Nasze instalacje :centralnego ogrzewania i elektryczna pamiętają lata siedemdziesiąte minionego wieku. Trudno w tej sytuacji mówić o ich efektywności! Wymiana instalacji co., wykonane nowej kotłowni, zainstalowanie pomy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych z pewnością obniży koszty  i poprawi nasze zabezpieczenie w dobie kryzysu energetycznego. Przy tej okazji zostanie  także rozwiązana kwestia odwodnienia budynku   i izolacji przeciwwilgociowej piwnic , które ulegają zalewaniu w czasie nawalnych deszczy” – komentowała Małgorzata Stańczyk  - dyrektor PSP Pacanów.

W podobnym tonie ocenia projekt dyrektor PSP w Ratajach Słupskich : Krzysztof Eliasz: „…to bardzo dobra wiadomość, w szczególności dla uczniów, rodziców , nauczycieli i dla mnie osobiście. Bardzo zabiegałem u burmistrza i radnych o te niezbędne działania, pokazując najsłabsze punkty infrastruktury placówki. Najbardziej pilnym jest dokończenie wymiany stolarki okiennej, realizowanej etapami ze środków gminy od 2 lat, remont kotłowni wraz z wymianą źródła ogrzewania  na energooszczędne, w tym montaż nowego kotła olejowego oraz pompy ciepła pracującej w układzie biwalentnym, wymiana instalacji c.o. oraz montaż instalacji fotowoltaicznych / OZE / o mocy 29.64 kW. . Wszyscy bardzo się cieszymy, gdyż po remoncie obiekt bardzo zyska wizualnie, ale najważniejsze będą uzyskane oszczędności na ogrzewaniu i energii elektrycznej”

Warto także zaznaczyć, że równolegle trwały prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargu na termomodernizację budynku oświatowego w Wójczy. W tym przypadku gmina pozyskała niemal 2 miliony złotych dotacji rządowej w ramach przeciwdziałania skutkom funkcjonowania PGR – ów  , także z „Polskiego Ładu”.

W tym przypadku zakres prac obejmuje kompleksową wymianę instalacji: grzewczej i elektrycznej, stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg , docieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych i przebudowę zadaszenia. W dniu 11 kwietnia b.r. gmina ogłosiła przetarg na realizację tego zadania.

94_Sesja2.jpg

94_Sesja3.jpg

94_Sesja4.jpg

/Serwis Informacyjny UMiG Pacanów/