NOWY SAMOCHÓD GAŚNICZY DLA JEDNOSTKI OSP W OBLEKONIU!

Dodał: administrator Data: 2023-02-24 11:18:27 (czytane: 1345)

Marzenia druhów z jednostki OSP Oblekoń, działającej w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego  niebawem się spełnią, bowiem powodzeniem zakończyły się kilkuletnie starania samorządu miasta i gminy Pacanów o dofinansowanie  zakupu samochodu gaśniczego klasy średniej.

Począwszy od 2019 roku burmistrz i zarząd jednostki czynili  wysiłki, by pozyskać dofinansowanie z tzw. „Funduszu Sprawiedliwości” prowadzonego  przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Wymagany wkład własny gmin został określony na minimum 1 % kosztów zakupu...  Jednak pomimo stałego zwiększania tegoż udziału , początkowo  od 50 tysięcy złotych w 2019 roku,  aż do 250 tysięcy PLN w 2022 roku  starania te nie przyniosły rezultatu. W tym samym czasie inne gminy otrzymywały wsparcie pomimo dużo niższego wkładu własnego…! Nie pomogły nawet rozmowy burmistrza i zarządu jednostki z posłami opcji rządzącej…  . Jesienią 2021  i w ciągu 2022 roku zdesperowani druhowie z Oblekonia  zaczęli poszukiwania w kraju samochodu używanego.

Burmistrz, który  jesienią 2016 roku zaskoczył środowisko strażackie  śmiałą decyzją równoczesnego zakupu dwóch nowych samochodów klasy średniej dla OSP Pacanów i OSP Rataje Karskie / obie jednostki działają od lat w KSRG/, oraz  pozyskał wsparcie unijne i rządowe na ten cel w kwocie około miliona złotych, zdecydował się na inne rozwiązanie.

W czasie powtarzalnych rozmów z Radnymi Rady Miejskiej i  Zarządem OSP w Oblekoniu  zaproponował podjęcie dialogu z Komendantami Państwowej Straży Pożarnej / powiatowym i wojewódzkim / na temat wprowadzenia zakupu w/w sprzętu do planu wojewódzkiego i krajowego na rok 2023. W programie zakupu samochodów bojowych, nadzorowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  obowiązuje zasada 50 % udziału budżetu gmin  w kosztach . Zatem zwrócił się do Radnych o zabezpieczenie kwoty 500 tysięcy złotych w budżecie roku 2023 i stworzenie faktu dokonanego, świadczącego o determinacji samorządu. Tu na wysokości zadania stanęła Rada Miejska, która jednogłośnie takie zabezpieczenie finansowe uczyniła, przekonana argumentacją burmistrza, że „… rozsądniej jest dołożyć pół miliona złotych do nowego sprzętu, niż za tą sumę kupować używany…”

W dniu 22 lutego b.r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  opublikowało krajową listę rankingową zakupów wozów bojowych dla OSP i PSP na rok 2023. W tym wykazie znalazła się także gmina Pacanów i Jednostka OSP w Oblekoniu z dofinansowaniem 500 tysięcy złotych!

„tak na gorąco i jeszcze w emocjach bardzo się cieszę, bo ten sprzęt druhom z Oblekonia bardzo się przyda! Dałem im 4 lata wstecz słowo honoru, że tą pilną sprawę doprowadzę do szczęśliwego finału. Dziękuje bardzo  koleżankom i kolegom radnym za zrozumienie problemu, a druhom z Oblekonia za cierpliwość..” – powiedział burmistrz W. Skop.

Zadowolenia nie krył także Druh - Prezes Jednostki i zarazem wieloletni Radny Stanisław Korbaś.

"...Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy otrzymać dofinansowanie na zakup nowego samochodu. Pojazdy, które są na wyposażeniu naszej jednostki są już leciwe i wyeksploatowane. Niejednokrotnie zawodzą przy wyjazdach do zdarzenia więc zakup nowego wozu bojowego napewno przyczyni się do szybszego i sprawniejszego działania naszej jednostki. Jeszcze raz w imieniu swoim jak i całej jednostki OSP Oblekoń z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby taki samochód trafił do naszej jednostki. Podziękowania specjalne będą już kierowane podczas przekazania wozu jednostce. Bogu na chwałę ludziom na ratunek" - powiedział prezes jednostki

Warto zaznaczyć , że dosprzętowienie  11 jednostek straży pożarnej , działających na terenie naszej gminy i stałe poprawianie warunków lokalowych  /remonty strażnic/ , to oczko w głowie pacanowskich samorządowców!  Tylko w 2022 roku wydano na ten cel z budżetu miasta i gminy około 400 tysięcy złotych!

Niebawem gminę czeka procedura przetargowa  zakupu samochodu i podpisanie umowy. Oby tylko inflacja nie spowodowała wzrostu zakładanych kosztów…!

38_OSP3.jpg

38_OSP1.jpg

38_OSP2.jpg