4 miliony złotych dla świętokrzyskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. To kolejna edycja programu "Mały strażak"

Dodał: administrator Data: 2023-02-02 09:39:29 (czytane: 485)

Aż 4 miliony złotych trafi do świętokrzyskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach ogłosił nabór wniosków w ramach drugiej części ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych „Mały Strażak”.

42_Straz.jpg

Beneficjentami programu finansowaniu służ ratowniczych są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. - Mogą one uzyskać dofinansowanie w formie dotacji w kwocie od 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych – informował Ryszard Gliwiński, prezes Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Te pieniądze zostaną spożytkowane chociażby na wyposażenie osobiste ochronne strażaka lub sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, jak hełm strażacki, ubranie specjalne, aparat powietrzny nadciśnieniowy, agregat prądotwórczy, drabina ratownicza czy pilarka do drewna.

Do tej pory, w latach 2017-2022, do jednostek naszych Ochotniczej Straży Pożarnej trafiły środki w kwocie aż 23 milionów 939 tysięcy złotych.

Celem programu jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.

Termin składania wniosków rozpoczął się w środę, 1 lutego, o godzinie 14 i potrwa do piątku, 17 lutego, do godziny 15.30 lub do wyczerpania środków.

- To już kolejna edycja programu, za który dziękuję. W ubiegłym roku skorzystało aż ponad 350 jednostek i kupiło sprzęt, który systematycznie wykorzystywany jest w akcjach. Wspomnę, że po wybuchu wojny na Ukrainie byliśmy w stanie wesprzeć tamtejszych strażaków starszym sprzętem, który dzięki takim dotacjom został wycofany i zastąpiony nowym – mówił nadbrygadier Krzysztof Ciosek, świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

/echodnia.eu/

Zwrot podatku akcyzowego I półrocze 2023 r.

W dniach od 1 do 28 lutego 2023 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Pacanów przyjmowane będą wnioski rolników o zwrot podatku akcyzowego...